View profile

Strudel - Vydání #137

Apple potvrdil konání Apple Keynote! Ladit můžete už za 10 dní, 22. června v 19:00 našeho času. Zatím
Strudel
Strudel - Vydání #137
By Roman Maštalíř • Issue #137 • View online
Apple potvrdil konání Apple Keynote! Ladit můžete už za 10 dní, 22. června v 19:00 našeho času. Zatím to vypadá na ticho před bouří, ale i tak se vrací spekulace o Macu s ARM procesorem. 🤭
Na Strudel Twitteru se rozjela bouřlivá diskuze o tom, co případný přechod na ARM znamená a já bych zde rád shrnul svůj pohled. Jak asi tušíte, jsem v tomto ohledu optimista, ale budu co nejvíce objektivní. Předem se omlouvám za delší článek. 😇
Možné nevýhody
 • Chaos v kompatibilitě aplikací podporujících nový tip procesoru.
 • Ztráta podpory Bootcampu a tedy i možnosti provozovat Windows na Macu.
 • Úplná ztráta nebo dlouhé čekání na podporu ze strany velkých aplikací, jako jsou produkty od Adobe apod.
 • Konec hraní na Macu, kromě “blbostí” pro iPhone si už velkou hru jako Mafia nezahrajeme.
 • Grafický výkon ARM procesorů od Apple nesahá ani po kotníky možnostem, kterými disponují dospělé karty od AMD a NVIDIA.
Jejich možné řešení
 • App Store by zajistil dostupnost 100% kompatibilních aplikací s novou architekturou. Ostatní aplikace by mohly běžet na emulační vrstvě, podobně jako Roseta v dobách přechodu na Intel od PowerPC.
 • Bootcamp stále může být přítomen. Windows i Linux dnes plně podporují ARM architekturu a jde jim to dobře.
 • Pokud bude existovat emulační vrstva, neměl by být problém provozovat např. Photoshop. Celá zkušenost bude jistě výrazně pomalejší než v nativním režimu.
 • Hraní velkých her na ARM procesorech nevidím jako realitu. Zajistit podporu obnáší moc práce pro prakticky zanedbatelný prodej.
 • Bez jakýchkoliv potíží si umím představit ARM procesor v kombinaci s AMD grafickou kartou. A pokud ne, jen malé porovnání. A12X v iPadu Pro je drobet lepší jak nejlepší GPU od Intelu. Stačí si jen představit, co má nyní Apple ve výrobě.
Možné výhody
 • Výrazně nižší cena čipu pro Apple a následně (snad) i pro zákazníka. Cena Core i7-8700B, který se nachází v Mac mini je $303. To je téměř polovina celého iPadu Pro, jehož čip A12X dosahuje prakticky stejného výkonu.
 • Nižší závislost na dodavatelích umožní lepší kontrolu nad celým výrobním cyklem. Nejednou se stalo, že Apple čekal s uvedením nových strojů na Intel.
 • Vyšší integrace hardware umožní dosažení lepších výkonů a zrychlí přístup novým technologiím. Už to nebude jen o tom, že bude Apple psát software tak, aby nejlépe pracoval s Intel hardwarem, ale bude vyvíjet hardware, aby dosahoval nejlepších výkonů pro vlastní software. Tak, jak to známe u iPhone a iPadu.
 • Technologie se posunou kupředu. Přinesou nové výzvy pro vývojáře aplikací a možná i zcela nová, nevídaná řešení.
 • ARM procesory jsou výrazně úspornější a vydrží déle na baterii, ale to už známe z našich iPadů.
 • Snadná integrace modemu. Mohli bychom se tak poprvé dočkat MacBooku s podporou 4G.
 • A mraky dalších, které si zatím neumíme ani domyslet. 🤗
Nyní si dovolím subjektivní a (velmi) spekulativní shrnutí. Pokud Apple opravdu představí počítač s ARM čipem, začne v mobilní sféře a velmi pravděpodobně tím oživí sérii MacBook 12”. Přestože jsou ARM procesory od Applu velmi výkonné a snadno konkurující mobilní verzi od Intelu, špatně se škáluje jejich výkon. To znamená, že jen velmi těžko Apple představí ARM procesor, který by mohl konkurovat výkonům MacBooku Pro 16”, iMacu Pro nebo nedej bože Macu Pro. 🧐
Zde si umím představit tři scénáře, seřazené podle pravděpodobnosti:
 1. Apple uvede základní řadu svých produktů s vlastními procesory a Pro verze strojů dále poběží na procesorech od Intelu.
 2. Apple přechod rozloží na delší dobu, např. horizont 5 let.
 3. Apple uvede zcela novou rodinu produktů, která nijak neovlivní současnou nabídku. Takový stroj může fungovat na zcela novém operačním systému, nebo pravděpodobněji na iPadOS 14.
Nezapomeňte, Apple moc dobře ví, jaké procesory bude v následujících 3-5 letech Intel dodávat a jen Apple ví, jestli dává smysl vyvíjet vlastní procesory a zda dokáží konkurovat nebo předčit Intel. 💪
Jak to vidíte vy? Těšíte se na nové stroje s ARM procesory nebo se děsíte všech problémů, které by s přechodem mohly nastat? 🤔

Další skvělé video od Linuse. Největší zastánce PC master race ligy ukazuje, jak lze iPad použít k práci a nejen ke konzumaci obsahu. 👍
We Edited This Video on an iPad Pro!
We Edited This Video on an iPad Pro!
Mac
Zajímavosti
Jedno kafe měsíčně. ☕️ Přesně tolik stojí podpořit Strudel na Patreonu 🎉. Můžete tak pomoci udělat Strudel lepší. ❤️ 
Diskuze k aktuálnímu Strudelu na MacForum.
Did you enjoy this issue?
Roman Maštalíř

Přehled toho nejzajímavějšího, o čem se u nás o Apple píše. Každý pátek ve vaší mailové schránce.

If you don't want these updates anymore, please unsubscribe here.
If you were forwarded this newsletter and you like it, you can subscribe here.
Powered by Revue